• +421 911 258 115
  • kava@readyafter.sk
  • Doprava ZDARMA pri objednávke nad 50 €

Spracovanie kávy
Časť druhá – Mokré spracovanie alebo bude celý proces sladký ako med?

V dnešnej dobe pije kávu snáď každý. Od domácej zalievaj, cez ľadovú kávu z obchodu, až po chutné epresso z kaviarne. Ľudia majú na výber z obrovského výberu a vo svete kávy je stále čo objavovať. V minulom článku ste si mohli prečítať o suchom spracovaní a dnes sa posunieme do známejších končín. Druhou metódou je mokré spracovanie a väčšina kávy, ktorú vypijeme v bežnom živote, je spracovaná práve týmto spoľahlivejším spôsobom. Vyprodukuje sa totižto väčšia kyslosť a to vždy značí lepší úspech. Okrem hlavnej témy dnešného článku si však preberieme aj iné zaujímavosti zo spracovania kávy, o ktorých ste možno netušili. Viete ako sa spracováva káva v krajinách ako je Keňa, Brazília alebo Sumatra? Ak nie, čítaj ďalej a dozvieš sa všetko potrebné. Príjemné čítanie.

Základom je kvalita, pri ktorej nesmie chýbať voda 

Celý proces sa začína klasickým postupom, zozbieraním kávových zŕn. Tie následne, pokým sú čerstvé, zasielame ďalej, kde sa PULPING MACHINE postará o všetko potrebné. Bezpečne sa nám odstráni vonkajšia vrstva, pričom sa nám buničina (nazývaná aj ako sliz) stále drží vo vnútri. Semená pokryté slizom potom namočíme do vody a začína pretrepávanie, ktoré povzbudí vypadávanie buničiny. Ak sú dané kroky dodržiavané správne, kávové zrno je pripravené na proces kvasenia. 

washed-coffee-2744211_640.jpg

Všetky semená následne usadíme do vody a začína to, čo nikto nemá rád. Čakanie. Doba trvania sa môže zakaždým líšiť. Niekoľko hodín alebo si budeme musieť počkať pár dní? Všetko závisí od klimatických podmienok, kde kávu spracovávame. Dôležitým aspektom sú aj použité zariadenia a preferencie výrobcu.  

Ako posledné, kávové fazule dôkladne opláchneme potom ich sušíme. Na výber máme sušenie vonku v prirodzenom prostredí alebo si vyberieme mechanickú sušičku. Aj pri tejto fáze zavisí dĺžka čakania na klimatických podmienkach a použitom zariadení. Na konci celého príbehu si však môže každý vychutnať svoj vlastný výrobok, ktorý neskôr zalejeme vodou a vypijeme do dna. Preto si pri spracované kávy dávajte obrovský pozor a nikdy nepodceňujte kávové zrná. Tie sa vám za vašu „nedôveru“ môžu odvďačiť zlou chuťou, ktorá našu ústnu dutinu vôbec nepoteší. 

coffee-3923893_640.jpg

    

Potrpíte si? Ak áno, pri spracovaní kávy môžete použiť aj lúpanie a pocítiť arómu medu 

Niekoľko krajín produkujúcich kávu používa idiosynkratické metódy spracovania, ktoré dokážu zadefinovať profil kávy v danej krajine. Medzi takéto krajiny patrí bezpochyby aj Keňa. Tá necháva svoje kávové zrná v ústraní dlhšiu dobu a fermentácia môže trvať niekoľko dní, týždňov, až mesiac. Táto metóda priamo prispieva ku kyslosti, ktorá je charakteristickým znakom najlepších káv v krajine.    

Napríklad taká Brazília je známa vďaka prírodným metódam, ktoré sa zaraďujú niekde medzi suché a mokré spracovanie. Vonkajšiu vrstvu odstránime klasickým spôsobom ako pri mokrom spracovaní, avšak namiesto namáčania kávových fazúľ ich dáme rovno sušiť a sliz nám tým pádom ostane pripojený k jadru. Výsledkom je káva s nízkou kyslosťou, ktorú ocení nejeden kávový gurmán. Káva totižto prenesie svoju chuť z kyslej na sladkú pripomínajúcu med. Tento proces si výrobcovia veľmi rýchlo obľúbili a čoskoro tento typ kávy nájdete aj u nás. Predsa len, ak chcete, aby bola vaša káva špeciálna, musíte taktiež použiť niečo špeciálne. 

honey-352205_640.jpg

Hovoriť by nám o tom mohli obyvatelia na ostrove Sumatra, ktorých metóda spracovanie je naozaj unikátna. Po celom svete je známa pod názvom Giling Basah a jedná sa o takzvané mokré lúpanie, ktoré prispieva k lepšej prirodzenej chuti a nižšej úrovni kyslosti. Podobne ako pri predošlých spracovaniach, odstránime vonkajšiu vrstvu a fazule dáme sušiť. Doba sušenia však trvá najviac jeden až dva dni. Všetko ostatné sa odstráni potom ako fazuľa nadobudne vysokú hladinu vlhkosti. Káva spracovaná týmto spôsobom absorbuje „vlastnosti“ zeme  a tak sa našich jazykoch rozprestrie veľmi zaujímavá chuť s prenikavou arómou. 

Je  na každom z nás aké spracovanie si vyberieme a akým smerom bude naša káva smerovať. Či už to je prírodné spracovanie alebo do nej vo veľkej miere zapojíme aj výrobné zariadenia dnešnej doby. Pre niektorých ľudí  znamená príroda všetko a tak dnešná doba porušuje ich samotnú predstavu o tom, čo by mala byť skutočná káva. Nech už je pravda kdekoľvek, treba si zapamätať jeden podstatný fakt. Káva nie je obyčajná vec. Je to ovocie, ktoré potrebuje dôkladnú manipuláciu k tomu, aby sme sa dostali do samotného finále. A tam na nás čaká nápoj, ktorý tak všetci milujeme a stretávame sa s ním každý jeden deň. Kedy sa tu však stretneme opäť mi je otázne, ale jedno je isté. Spracovanie kávy máme úspešne za sebou a vidíme sa nabudúce pri ďalších zaujímavostiach zo sveta kávy... 

Branislav Petrus