Znie proces mletia až príliš jednoducho? Klam, ktorý ťa prinúti mlieť opatrne!
Káva nie je len obyčajným nápojom. Ak sa chceme o jej podstate dozvedieť viac, musíme objaviť jej vnútro. Rozdrviť ju na milión kúskov, aby sme zistili jej skutočný potenciál. Celkom dramatické, nemyslíte? Takýto proces nazývame mletie kávy a ak by sme si chceli kávu vychutnať bez toho, snažili by sme sa uspieť len márne. Dnešný článok bude venovaný celému procesu mletia, kde sa od rozdeľovania kávových zŕn na malé častice dostaneme až k chutnej káve v našom pohári. A to všetko veľmi stručne, bez akýchkoľvek omáčok.
V dnešnom modernom svete sa nachádzajú dva aspekty mletia kávy, ktoré rozhodujú o príprave lahodnej kávy.
Mletie kávy a jeho kvalita
Mletie je definované tým, akú úroveň výkonnosti v sebe skrýva používaný mlynček. Ak chceme, aby sa naše kávové zrno rozmlelo na tie najmenšie častice, nebude k tomu stačiť len pekný úsmev. No ak by sme siahli po BLADE-STYLE GRINDER, nečakal by nás ten najlepší výkon. Takýto druh mletia totižto zmelie kávové zrno na miestami síce malé kusy, medzi ktorými však nájdeme aj nechcené veľké kusy. To môže nasledovne viesť k rôznym horkým alebo kyslím príchutiam, ktorým sa pri súčasnej káve niekedy jednoducho nevyhneme.
Najlepšou možnosťou sú BURR-STYLE GRINDERS, ktoré nám z kávového zrna dokážu vyťažiť čo najviac, pretože vytvárajú častice veľmi podobnej veľkosti. No aj v tomto prípade si treba dávať pozor. Nie všetky BURR-STYLE GRINDERS nám vytvoria rovnaké kusy čerstvo zomletej kávy. Tu platí jednoduchý fakt, že malé domáce mlynčeky nedokážu konkurovať kvalite veľkých priemyselných mlynčekov.
Okrem využitia dvoch vyššie menovaných druhov mlynčekov treba dbať na jeden veľmi podstatný fakt. Správny výber mlynčeka je úzko spojený s typom kávy, ktorú ideme mlieť a taktiež aj od spôsobu starostlivosti o danú plantáž, v ktorej kávové zrná „vyrastali“.
Mletie kávy a jeho čerstvosť
Niekedy až veľmi jednoduchá záležitosť. Akonáhle sa kávové zrno opražilo do tej správnej hnedej farby, čas sa nám začne krátiť. „Hodiny čerstvosti“, na ktorej konci si môžeme vybrať medzi radosťou alebo nespokojnosťou. Ak sa totižto nebudeme kávovým zrnám venovať včas, nasledovný šálok kávy nebude sprevádzať tá správna aróma. Ešte nepríjemnejšie bude to, ak sa kávové zrná nachádzali v zemi. V takomto prípade sa čas ich čerstvosti rapídne znížil a treba sa s mletím poponáhľať.
Poznáte tú úžasný vôňu čerstvo mletej kávy?
Cítiť to je jedna vec. No vidieť ako daná aróma čerstvej kávy vychádza priamo z našich pohárov je druhá vec. Čím to bude? Možno tým, že je jej vôňa tak lákavá? Alebo za to môže aróma, ktorá je tak živá, že si pri nej nedokážeme pomôcť? Kto vie ako tomu je v skutočnosti, ale niečím si môžete byť istý. Príchuť vašej čerstvo mletej kávy vypustí do ovzdušia vôňu, ktorá ulahodí nejednému človeku.
Mať doma mlynček na kávu nemusí byť vôbec zlým nápadom. Môže nám to totižto pomôcť k tomu, aby sme celé kúzlo mletia udržali nažive a káva tým nestratí svoje čaro. Vyžmýkať z každého zrna čo najviac chuti a čerstvosti je predsa cieľom pri každej príprave kávy. A ak sa budeme snažiť dodržiavať vyššie menované typy, šálok kávy, ktorý sa nachádza pred nami, už nebude nikdy ako predtým. Vidíme sa nabudúce.