fbpx

Najlepšia káva na svete? Odroda Geisha v sebe skrýva jedinečnosť v podobe exkluzívnej chuti a arómy


 

Zabudnite na Kopi Luwak. Cibetková káva bola dlhé roky považovaná za najdrahšiu kávu sveta, ale tento trend nahradila ešte o niečo exkluzívnejšia káva s názvom Geisha. Pôvodom z Etiópie, momentálne najviac pestovaná v určitých regiónoch Panamy, táto kávová odroda sa bez pochyby zaradila do kategórie výnimočných a v dnešnom článku vám prezradíme prečo.

Čo sa skrýva za jej vysokou cenou? Boli by ste ochotný zaplatiť za jednu šálku tejto kávy nemalý peniaz? Odpoveď je áno. Bavíme sa totiž o káve s neuveriteľne výraznou chuťou, ale prísť s ňou do kontaktu môže byť menší problém. Na zozname ponúknutých nápojov sa v kaviarňach nachádza len ojedinele, čomu sa nemôžeme čudovať. Je totiž špeciálna a tento status si pravdepodobne udrží ešte dlhé roky. Dôvod? Stačí, ak budete pokračovať nižšie a dozviete sa všetko potrebné.

Geisha alebo Gesha? Najlepšia káva sveta, ktorú by sme s Japonskom spájali len márne

Pomenovanie tejto kávy viedlo k veľkému zmätku. Pod pojmom Geisha sa všade vo svete rozumie japonský výraz pre tradičnú japonskú spoločníčku, ktorá ovláda mnohé japonské umenia (klasická hudba a tanec). Kto by si však pomyslel, že za tým stojí káva z Panamy? Mnoho kaviarní dokonca ponúkalo kávu Geisha s pridanou estetikou Japonska, pretože to ľudia očakávali, ale tento krok je nekorektný a káva nemá s krajinou vychádzajúceho slnka nič spoločné.

Avšak predtým, ako sa káva dostala do povedomia spoločnosti v roku 2004, kedy bola uvedená na akcii Best of Panama, miestni obyvatelia ju popíjali už desaťročie pod názvom Gesha. Skutočnosť je teda taká, že správnejší názov tejto kávy je Gesha, ale nebude žiadnym prekvapením ani chybou, ak sa s ňou stretnete alebo ju nazvete druhým populárnejším názvom.

Geisha káva

Zdroj: comunicaffe.com

Čím je káva Geisha špeciálna?

Momentálne sa najviac pestuje v Paname a kávové čerešne nájdeme vo veľmi špecifickej oblasti hory Volcan Baru, ktorá je najväčším pohorím Panamy. Pôvodcom kávových zŕn je však Etiópia, ale práve Panamčania doviedli proces pestovania k dokonalosti a dali mu nádych exkluzivity.

Všetky kávové čerešne sú zbierané ručne miestnymi obyvateľmi na hore Volcan Baru. Následne ich sušia približne 8 dní alebo kým nedosiahnu požadovanú vlhkosť. Zrnká sa potom pražia, vďaka čomu sú pripravené na presne takú istú šálku kávy, ktorá v roku 2004 očarovala porote.

Hlavným dôvodom, prečo je káva tak špeciálna, spočíva v samotnej rastline. Variácia bežnej kávovej čerešne v sebe skrýva niekoľko unikátnych vlastností. Okrem toho, proces sušenia a praženia je pri tomto type zŕn taktiež jedinečný a treba vždy dbať na každý jeden detail.


Nezabudnuteľná chuť a aróma

Nastal čas odpovedať na tú najdôležitejšiu otázku. Aká chuť sprevádza kávu Geisha? Odborníci tvrdia, že káva má takú chuť, akú nemá žiadna iná káva na svete. Častokrát sa opisuje ako takmer čajovoovocná s veľmi jemnou textúrou.

The Specialty Coffee Association (SCA) ohodnotilo kávu bodovým skóre 94,1 zo 100, čo je pravdepodobne najobjektívnejší možný dôkaz vysokej kvality. Vôňa kávy je údajne jedinečná, niektorí znalci ju opisujú ako neuveriteľne nádhernú, takmer porovnateľnú s parfumom s tónmi jazmínu a bergamotu.


Cena, z ktorej sa vám zatočí hlava

Tí, ktorí sú na kávovej scéne nováčikmi, môžu túto kávu poznať len na základe jej vysokej cenovky. Čo je úplne pochopiteľné vzhľadom na to, že 1 kg kávy môže stáť približne 600 eur. A aj keď si so sebou nesie bohatú históriu či nezameniteľný chuťový profil, skutočný dôvod ceny treba hľadať úplne niekde inde.

Jedným z hlavných dôvodov je proces pestovania. Kávové čerešne potrebujú správny rast, dôkladnú starostlivosť a veľmi špecifické podmienky prostredia. Ako sme už spomínali vyššie, najlepšie sa jej darí na úpätí najvyššej hory v exotickej Paname.

Ďalším dôvodom je dopyt. Nakoľko sa každoročne pestuje len určité množstvo tejto odrody, pridáva jej enormne na hodnote. Dopyt je totiž taký vysoký, že kaviarne nemôžu ísť len k dodávateľovi a získať si pre seba pár kg. Treba zavítať priamo do Panamy a nadviazať kontakt priamo s domácimi. Ale či to stojí skutočne za to? Rozhodnutie necháme na vás.


Ak sa niekedy v budúcnosti rozhodnete pre túto kávu, ľutovať zaručene nebudete. Niet pochýb o tom, že káva je skvelá a zaslúži si tak vysokú cenovku. Jej chuť a vôňa je neporovnateľná s inými druhmi káv, ale to nezistíte, pokým ju neokúsite. Už len sa k nej dostať a vychutnať si každý jeden dúšok s úsmevom na tvári.

Košik

0

Žiadne produkty v košíku.